ISO 15784-2 - Inteligentní dopravní systémy (ITS) – Výměna dat zahrnující komunikaci se zařízeními na straně infrastruktury – Část 2: Komunikace mezi centrem a provozním zařízením využívající protokol SNMP
Aplikační oblast: Charakteristiky přenosu, Propojené otevřené systémy, Řízení dopravy
Rok vydání normy a počet stran: Vydána 2015, 58 stran
Rok zpracování extraktu: 2017
Skupina témat: Řízení dopravy
Téma normy: Pravidla komunikace mezi centrem a infrastrukturou
Charakteristika tématu: Definice tvorby aplikačního protokolu na bázi SNMP
Základní principy fungování, tvorby a užití aplikačních profilů
Popis způsobu užití aplikačních protokolů na bázi SNMP
Definice protokolu SNMP pro komunikaci
Úvod
Část normy ISO/FDIS 15784-2 patří do skupiny norem řešící výměnu informací využitím modulů na komunikaci. Jednotlivé části normy ISO 15784 jsou následující:
- Část 1: Obecné principy a dokumentační rámec pro aplikaci profilů,
- Část 2: Komunikace mezi centrem a moduly na straně infrastruktury využívající SNMP (popisovaný dokument),
- Část 3: Datová výměna aplikačních profilů (APDATEX).
ISO 15784-2 (dále jen “popisovaný dokument”) se zabývá využitím komunikačního řešení založeného na protokolu SNMP mezi dopravními centry a datovými moduly na straně infrastruktury pro účely konfigurace, managementu, dohledu nad provozem zařízení.
Protokol SNMP (Simple Network Management Protocol) je primárně určen pro správu datových sítí, na tomto protokolu je v současné době založena většina prvků a komunikačních nástrojů pro správu sítí.
Užití
Tato norma slouží zejména výrobcům telematických zařízení na straně pozemní komunikace pro definování unifikovaných datových rozhraní umožňujících komunikace s dopravním centrem.
1. Předmět normy
ISO 15784-2 popisuje mechanismy, na základě kterých je umožněna komunikace mezi centrem a moduly na straně infrastruktury a dále mezi samotnými moduly na straně infrastruktury. Všechny ostatní možnosti komunikace nejsou předmětem této normy.
2. Souvisící normy
ISO 15784-1, Intelligent transport systems (ITS) — Data exchange involving roadside modules
communication — Part 1: General principles and documentation framework of application profiles
ISO/IEC 8825-7, Information technology — ASN.1 encoding rules — Part 7: Specification of Octet
Encoding Rules (OER)
3. Termíny a definice
Kapitola definuje celkem 21 termínů a definic, z nichž jsou vybrány tyto:
modul na straně infrastruktury (roadside module) – skupina prvků instalovaných na komunikaci, které mohou být ovládány či dohlíženy ze vzdáleného přístupu (jedná se např. o řadiče SSZ, meteo stanice, dopravní sčítače, kamerový dohled)
aplikace s protokolem SNMP (SNMP application) – vnitřní součást architektury SNMP definovaná v normě IETF RFC 3411
4. Symboly a zkratky
Kapitola uvádí celkem 34 zkratek, z nichž mezi klíčové patří, zkratka protokolu SNMP (v síťové vrstvě OSI modelu) a STMP (rozšiřuje funkcionality protokolu SNMP o možnosti efektivního přenosu dat zejména tam, kde není dostatečná kapacita přenosu):
SNMP- protokol SNMP (Simple Network Management Protocol)
STMP- protokol STMP (Simple Transportation Management Protocol)
SSZ- světelné signalizační zařízení
6 Přehled
Kapitoly 6.1 a 6.2 uvádí obecné konvence související s obsahem této normy. V kapitole 6.3 se uvádí logická architektura, která znázorňuje aplikační profily mezi jednotlivými komponenty v dopravním systému (dopravní centrum, moduly na straně infrastruktury, účastník provozu – vozidlo/člověk).
7 Požadavky
Kapitola v mnoha případech odkazuje na normy, které definují světově využívaný protokol SNMP 4 v rozsahu architektury (IETF RFC 3411), terminologie (IETF RFC 3411) a zpracování dat a dohledu ((IETF RFC 3412).
Dále kapitola odkazuje na aplikace využívající protokol SNMP, a to na normu IETF RFC 3413. Z hlediska zajištění bezpečnosti přenášených dat odkazuje tento dokument na existující normu IETF RFC 3414.
Dále se kapitola odkazuje z hlediska využití protokolu na normy IETF RFC 1157, IETF RFC 1905, IETF RFC 3416.
8 STMP protokol
Kapitola popisuje formální definici protokolu STMP.
Části kapitoly odkazují na již existující normy. tzn., že architektura sleduje normu IETF RFC 3411, zpracování zpráv, dohled a protokoly odkazují na normu IETF RFC 3412.
9 Výkonnost
Obsah kapitoly je zaměřen na aspekty, které ovlivňují parametry přenosových kapacit využívajících protokol SNMP. Rychlost přenosu, šířka pásma ovlivňující požadavky na objem přenášených dat, jsou v konkrétních dopravních procesech hlavními parametry, které mohou v konečném důsledku znemožnit správnou funkci řídicího systému.
Jako příklad lze uvést systém dynamického řízení SSZ v reálném čase, kde na data (malých objemů), přenášená z detektorů, je požadavek na rychlý přenos tak, aby byl systém SSZ schopen rychle reagovat na aktuální dopravní situaci.
Příloha A (normativní) – Seznam požadavků
Příloha obsahuje povinný požadavek na dodavatele systému, který má povinnost vyplnění tzv. Seznamu požadavků profilu (PRL – Profile requirements list), na základě kterého deklaruje připravenost systému naplnit požadavky obsažené v tomto popisovaném dokumentu.
Pro zadavatele a investora implementace systému je tento seznam zárukou dodavatele, že jím implementovaný systém splňuje povinné požadavky dané normou.
Příloha B (normativní) – Protokol STMP v ASN.1 struktuře
Příloha obsahuje definici zprávy v STMP protokolu dle architektury ASN.1.
Příloha C (normativní) – Protokol STMP management zpráv
Příloha obsahuje konkrétní definici protokolu pro jednotlivé objekty managementu STMP.
Příloha D a Příloha E (informativní)
Obě přílohy slouží k popisu protokolu STMP, příloha D detailně protokol popisuje, příloha E uvádí příklady z praktického pohledu využití zabezpečení přenosu dat.