Zavřít

CALM – Komunikační infrastruktura pro pozemní mobilní zařízení

Aplikační oblast: Komunikace (CALM)

Charakteristika

CALM – Komunikační infrastruktura pro pozemní mobilní zařízení (dále jen CALM) představuje ucelený komunikační systém pro komunikaci mezi vozidly a infrastrukturou. Dnešní možnosti komunikační infrastruktury jsou rozsáhlé a v jednom bodě je k dispozici celá řada bezdrátových komunikačních médií, které nabízejí různé přenosové rychlosti s různou latencí a za rozdílnou cenu. Cílem CALM je poskytnout v rámci dopravní infrastruktury ucelený komunikační systém, který bude pro jednotlivé účastníky plně transparentní a interoperabilní.

Aplikovatelnost

Na reálné praktické využití CALM stále čeká. V poslední době standardy CALM začínají využívat systémy C-ITS, které přebírají některé prvky CALM do svých standardů.

Umístění v hierarchii témat

Nadskupina: CALM – Komunikační infrastruktura pro pozemní mobilní zařízení

Termíny a výstižné definice

Stanice ITS-S – základní stavební jednotka architektury CALM

ITS komunikace – nové označení komunikace CALM

Osobní stanice – mobilní ITS stanice například mobilní telefon

Vozidlová stanice – ITS stanice integrovaná do vozidla

Infrastrukturní stanice – ITS stanice integrovaná do zařízení na komunikaci

Centrální stanice - ITS stanice integrovaná do centrálního systému

Popis řešené problematiky na vysoké úrovni (ne popis řešení)

Na obrázku číslo 1 je znázorněna základní filozofie CALM, tj. vytvořit univerzální komunikační platformu propojující všechny prvky, které se účastní interakcí v rámci systémů ITS.

Obrázek je rozdělen do 5 segmentů:¨

  1. Uprostřed obrázku je zobrazena ITS peer to peer komunikace dynamicky vytvořená z dostupných komunikačních médií. Obecně platí, že komunikační infrastruktura může vytvořit jakékoliv peer-to-peer spojení mezi vozidlem, infrastrukturou, osobním zařízením a centrálou. Samozřejmě jsou možné i komunikace mezi jednotlivými zařízeními stejného typu (např. vozidlo-vozidlo).
  2. Vlevo nahoře je znázorněna Osobní stanice. Pod osobní stanice si lze například představit mobilní telefon s instalovanou aplikací s integrovanou softwarovou ITS stanicí s nějakou dopravně informační funkcionalitou (například zátěžová mapa, informace o uzavírkách a nehodách apod.)
  3. Vpravo nahoře je znázorněna vozidlová stanice. Pod vozidlovou stanicí si lze představit hardwarovou jednotku ITS stanice integrovanou do vozidlového infotainmentu. Příkladem aplikace může být například online informace o nehodách před vozidlem, online zátěžová mapa, informace o uzavírkách, vazba na infrastrukturu – např informace od dynamického značení, světelné signalizace.
  4. Vpravo dole je na obrázku zobrazena infrastrukturní stanice. Pod infrastrukturní stanicí si lze představit ITS stanici integrovanou do prostředí infrastrukturního telematického zařízení jako je například proměnná dopravní značka (PDZ), zařízení pro provozní informace (ZPI), světelně signalizační zařízení (SSZ), meteohláska atd. Příkladem možné aplikace je například online vysílání stavu PDZ, ZPI, SSZ do vozidel, přímá vazba mezi vozidly a meteohláskami apod.
  5. Vpravo dole je na obrázku zobrazena centrální stanice. Pod centrální stanicí ITS si lze představit centrální řídící nebo informační systém na úrovni města nebo dálnice. Možnou aplikací je například automatický systém řízení světelné signalizace, systém poskytování dopravních informací na zařízení na infrastruktuře nebo přímo do vozidel, webové informace atd.

 

Obrázek 1 - CALM základní přehled

Architektura popisovaného řešení

CALM přináší do ITS prostředí zcela nový prvek. Tímto prvkem je vytvoření nezávislé virtuální komunikační infrastruktury na použitém fyzickém komunikačním médiu. Vývojář ITS aplikací se pak může soustředit na vlastní vývoj ITS aplikací a nemusí se zatěžovat volbou vhodného komunikačního média.

Odkazy/Reference/Normy

Architektura - ISO 21217

Aplikační vrstva - ISO 24101-1,2

Řízení stanice CALM - ISO 24102-1,2,3,4,5,6

CALM protokoly

                ISO 21210 - IPv6

                ISO 21212 - GSM 2G

                ISO 21213 - GSM 3G

                ISO 21214 - InfraRed

                ISO 21215 - 5GHz

                ISO 21216 - 60GHz

                ISO 25111 - veřejné sítě

                ISO 25112 - IEEE 802.16

                ISO 25113 - HC-SDMA

                ISO 25282 - satelit

                ISO 25283 - IEEE802.20

                ISO 13186 - DAB, DVB

                ISO 29281-1,2 NonIP

CALM zákonná omezení ISO 11766,9

Výběr podle typu

Výběr podle aplikačních oblastí